Zajímavosti v okolí Chlumu u Třeboně

Řeka Lužnice

Řeka Lužnice je pravým přítokem řeky Vltavy, do níž ústí poblíž Týna nad Vltavou, v oblasti vodní nádrže Kořensko.

Pramení v Rakousku, na západním svahu Aichelbergu v Novohradských horách, nedaleko města Gmünd v nadmořské výšce 920 m. V Rakousku se jmenuje Lainsitz.

Asi 4 km od pramene vtéká Lužnice na české území. V délce asi 3 km tvoří státní hranici, poté se vrací zpět do Rakouska a pak již jako poměrně silný tok přichází natrvalo do Čech. Až k Českým Velenicím protéká horskou lesnatou krajinou. Za Velenicemi vtéká do široké Třeboňské pánve, známé soustavou rybníků z 15. a 16. století. V tomto úseku tvoří koryto řeky četné zákruty a boční ramena.

Za Suchdolem nad Lužnicí se vlévá do Lužnice říčka Dračice, která protéká malebnou lidskou rukou nedotčenou krajinou při hranicích s Rakouskem.

U mohutného jezu zvaného Pilař se od Lužnice odděluje asi 48 km dlouhá Zlatá stoka. U Novořecké bašty (asi 6 km pod obcí Majdalena) odbočuje z původního řečiště vpravo odvodňovací průplav Nová řeka. Původní, často meandrující a neupravované koryto řeky mezi obcemi Majdalena a Stará Hlína je i se svým okolím dnes známé jako přírodní rezervace Meandry Lužnice. Dále pokračuje Lužnice kolem města Třeboň pod názvem Stará řeka, protéká stejnojmennou rezervací a za ní napájí největší český rybník Rožmberk.

Jez Pilař

Kolmý jez Pilař se nachází na řece Lužnici nedaleko od obce Majdalena. Patří k nejnebezpečnějším jezům na českých řekách.

Chtěli byste obdivovat přírodu Třeboňska z hladiny řeky Lužnice. Lužnice je klidná řeka vhodná i pro vodáky začátečníky. Oblíbeným výchozím bodem pro vodáky je Suchdol nad Lužnicí. K nejhezčím úsekům patří Stará řeka, i když je hůře sjízdná.


Rezervace
Ubytování Třeboňsko - penzion Alešův Dvůr

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout